Има много примери през годините, че бюлетините се манипулират. Видеонаблюдението не дава сигурност, тъй като ти не можеш да наблюдаваш всички секции едновременно. Основната цел е да няма машини, а хартията позволява манипулация. Това мнение изрази в ефира на Нова телевизия адвокат Емил Георгиев относно големия брой недействителни бюлетини на местните избори от 29 октомври.
ОЩЕ: Краен резултат в София: Окончателно спечелили районни кметове и разлика от 1 глас
Според проф. Красимир Калинов, който е бивш член на ЦИК, проблемът е в оформянето на документацията, но това се прави от ЦИК. „Преференциите са вредни и това е доказателство за правотата ми. Това е партиен проблем, който може да се реши с вътрешнопартийни избори“, заяви той.
По думите му технологията на ЦИК е сложна, а инструкциите трябва да бъдат много сериозно прецезирани. „Драскането например я прави недействителна, излизането с един милиметър я прави невалидна“, каза професорът.
„Ако се гласува с машини, процесът е по-чист. Но дали е по-честен ние не можем да разберем. Той е рисков, защото обществото няма доверие в тези резултати, тъй като това е една кутия. Разписката е гаранция, но при положение че всички разписки се преброят и се сравнят с протоколите“, обясни още бившият член на ЦИК.
ОЩЕ: За първи път: Над 6000 недействителни бюлетини на местния вот в Русе
„Дали се гласува с бюлетини или машини, това са технологии, но те не решават проблемите с изборите“, каза още проф. Калинов.
Адвокат Георгиев се притеснява, че до неделя може да не се изпълнят указанията на съда за сертифицирането на машините.